Çaya asla süt koymayın! Uzmanlar bu şekilde belirmektedir. Bir İngiliz çalışmasına göre, çayı sütle karıştırmak ya da süte çay ilave etmek içecekte bulunan antioksidanların miktarını azaltır.

Çaya Asla Süt Koymayın

Çaya süt ilave etmek aslında hiç de iyi bir fikir değildir. Bildiğimiz gibi genellikle İngiltere de çayı bu şekilde içerler. Ve Oxford Üniversitesinin Gıda merkezinde yapılan ve Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir İngiliz çalışması aslında bunun hiç de iyi olmadığını kanıtlamışıdır.

Siyah çaya bir kaç damla süt ilave etmek çayda olan bazı antioksidan bileşenlerin miktarına (theaflavinler ve thearubigin) azaltır. Laboratuar deneyi için inek sütü, yağsız ve kısmen yağsız süt ile araştırmalar yapılmıştır.  Ve % 7- den % 25- e kadar bu sütlerin antioksidan gücünü azaltmaları gösterilmiştir. En kötü sonuçsa yağsız sütün olmasıydı.

Limon kullanımı ise iyi görülür

Siyah çaya ilave edilen klasik bir dilim limonun etkileri tam olarak araştırılmasa da bu usulün olumlu olduğu varsayılmaktadır. Geçen yıl, Purdue Üniversitesi (Birleşik Devletler) gıda uzmanı Mario Ferruzzi liderliğinde yapılan ve Uluslararası Gıda Araştırması dergisinde yayınlanan bir çalışmada, limonda bol miktarda bulunan C vitamininin ve şekerde bulunan sakarozun yeşil çaya ilave edilmesi ateşinlerin emilimi kapasitesini artırdığını gösterdi. Bu yüzden çayınıza süt ilave etmekten kaçınarak ona bir dilim limon ya da az şeker katmanız sağlığınıza ve vücudunuza iyi gelecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Demir Minerali Almak için Limon Kullanın başlıklı makalemizde demir, demir minerali ve Demir Minerali Almak için Limon Kullanın hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla