C vitamini nedir ve özellikleri, Suda eriyen, kemik, diş ve damar sağlığını koruyan çeşitli hastalıklara karşı direnç kazandıran ve bazı besin öğelerinin vücutta kullanılmasına yardımcı bir vitamindir. C vitamininin kimyasal adı askorbik asittir.

C Vitamini

İnsan vücudunda C vitamini sentezlenmez insanlar bu vitamini besin yoluyla almak zorundadırlar. C vitamini dış etkenlere karşı dayanıksızdır. Suda çok, alkolde az erir. Alkol ortalama hızla oksitlenerek vitamin etkinliğini yitirir. Sıcaklık, ışık, havanın oksijeni, bakır ve demir gibi mineraller ve alakalı ortam, oksitlenmeyi hızlandırarak vitamin kaybını arttırır.

Askorbik asit bulunan yiyecekler solduğu, kesildiği, ezildiği, soyulduğu ve kurutulduğu zaman doku bozulur. Bu durum askorbik asidin bu özelliklerinden dolayı besinlerin uygun olmayan yöntemlerle yıkanması, işlenmesi, pişirilmesi ve saklanması sırasında önemli ölçüde vitamin kaybı olur. Bu nedenlerle, vitamin kaybının en aza indiren yöntemlerin uygulanılması gerekir. Askorbik asit ince bağırsaktan kana emilir. Yetişkinlerin vücudunda en çok 5 mg. dolayında tutulabilir. Fazlası dışarı atılır, vücutta bu şekilde kullanılır.

C vitamininin vücut çalışmasındaki görevleri

C vitamini dokuları bir araya getiren ara maddesinin (kol ojen) oluşumu için gereklidir. C Vitamini Eksikliğinde diş etlerinde kanama, eklemlerde şişlik ve ağrılar, vücudun diğer yerlerinde ufak darbelerle kanamalar görülür. Bu belirtilerin fazlalığı sonucu ortaya çıkan “skorbüt”dür ve ağrılar yüzünden hasta tamamen hareketsiz kalabilmektedir.

Yaraların iyileşmesi gecikir. C vitamini bazı amino asitlerin metabolizması ve folik asidin etkin duruma geçmesi için gereklidir. Bu nedenle C vitamini yetersizliğinde folik asit görevini yapamaz. C vitamini oksidasyon karşıtı özelliğinden (antioksidan) dolayı zehirlenmeler ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Kanser, katarakt ve kalp damar hastalıklarının riskini azaltır. Demirin kana geçmesini kolaylaştırır. Dolayısıyla kansızlığı da bir anlamda önlemiş olur.

C vitamini; soğuk algınlığı, nezle, grip ve çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırır. İyileşmeyi kolaylaştırır, hastalıklardan korur.

Bir önceki yazımız olan C Vitamini Eksikliği başlıklı makalemizde c vitamini eksikliği belirtileri, c vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ve c vitamini eksikliği hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla