Reçel, kahvaltılarımızda ayrılamadığımız, özel bir besin maddesidir. Bizim için faydalı olan besinlerle birlikte reçel yapabilir, damak zevkimize göre birçok meyvenin reçelini yapabiliriz. Bugünkü konumuzda, “böğürtlen reçeli nasıl yapılır” bunu öğreneceğiz. Birçok kişi, böğürtlen reçelinin tarifini ve hazırlanışımı merak ediyor.

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır

Böğürtlen reçeli için gerekli olan malzemeler:

Yapacak olduğunuz, reçelin büyüklüğüne göre malzeme listesindeki rakamları arttırabilirsiniz.

Yarım kilogram böğürtlen,

300 gram toz şeker,

Yarım adet limon suyu ile malzeme listemizi tamamlıyoruz. Bu işlemin ardından böğürtlenlerimizi, yıkamadan dağıtıyoruz. Tenceremizin içerisine şeker ve böğürtlenleri ilave ederek, 1 litre kadar su ilave edelim. Kısık ateşte şekerimiz eriyene kadar yavaş, yavaş karıştıralım. Şeker eridikten sonra limon suyunu da ilave ederek, ocağın altını kapatabiliriz.

Cam bir kavanoza tenceremizdekileri boşaltıp, güneşte biraz bekletebilirsiniz. Güneşte bekletmeden de olabilir ancak bu sefer kaynatma işlemine devam ederek, reçel koyu bir renk alana kadar karıştırma işlemine devam edebilirsiniz. Şeker oranı sizin miktarınıza göre değişebilir. Bu tarifte orta miktarda az tatlı bir reçel tarifi ele alınmıştır. Şekerin kilo aldırıcı özelliği bulunduğu için, diyet yemeklerinde biz tatlı tariflerimizde, şekeri olabildiğince minimum seviyede kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu tatlı tarifimizde, böğürtlen reçeli nasıl yapılır, böğürtlen reçeli tarifi, böğürtlen reçeli hazırlanışı, böğürtlen reçeli gibi sorularınıza yanıt olabilecek, bir tarifi paylaştığımıza inanıyoruz. Sağlıklı günler. Afiyet olsun.

 

Bir önceki yazımız olan Borani Tarifi başlıklı makalemizde borani, borani tarifi ve borani tarifi antakya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla