Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir? Böbreklerin çalışmasının yavaşlamasıyla veya durmasıyla birlikte kandaki elektrolit (su, tuz ve diğer minerallerin) dengesinin bozulması olarak nitelendirilen böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Böbrekler çalışmadığında veya az çalıştığında, vücuttaki atık sıvılar birikmeye başlar ve bu atıkların birikmesiyle birlikte ölümcül sonuçlara neden olabilen komplikasyonlar görülebilmektedir. Tuvalete çıkıldığında çok az idrar gelmesi veya gelmemesi, bacak ve ayaklarda oluşan şişlikler hastalığın belirtileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Böbrek yetmezliği belirtileri

 • Nefes darlığı ve güçsüzlük
 • Ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücut genelinde görülen şişlikler
 • Tuvalete hiç çıkamama veya az idrar
 • İştah azalması, mide bulantısı ve kusma
 • Hıçkırık, kas krampları, kas seğirmesi, göğüs ağrısı ve yüksek tansiyon
 • Uyku bozukluğu
 • Ciltte kuruluk ve kaşıntı

Böbrek Yetmezliği Çeşitleri

Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği

Böbreklere olan kan akışının azalmasıyla meydana gelmektedir. Kan akışı yetersiz olduğundan dolayı kan, böbrekler tarafından tam anlamıyla filtrelenemez. Kan akışını etkileyen durum düzeltilerek tedavi edilebilmektedir.

Akut İçsel Böbrek Yetmezliği

Direkt olarak böbrekleri etkileyen travmalar nedeniyle görülmektedir. Kazalarda, böbreklere alınan darbeler, toksinler, böbreklere yetersiz oksijen gitmesi, aşırı kan kaybı ve böbrek enfeksiyonları neticesinde görülür.

Kronik Prerenal Böbrek Yetmezliği

Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği tedavi edilmediğinde ve böbrekler kanı temizleyemediğinde görülmektedir. Bunun sonucunda böbrekler küçülmeye başlar ve işlevini kaybetmeye başlar.

Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği

 1. Böbreklere alınan darbeler, travmalar ve tedavi edilmeyen böbrek fonksiyonları, akut içsel böbrek yetmezliğinin kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesiyle sonuçlanır.
 2. Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği
 3. İdrar yollarının uzun süreli tıkalı kalmasıyla ve idrarın vücuttan atılamamasıyla oluşmaktadır.
 4. Böbrek yetmezliği riskini artıran durumlar
 5. Kısa zamanda aşırı sıvı kaybı
 6. Yüksek tansiyon ilaçları
 7. Kalp krizi ve kalp hastalıkları
 8. Enfeksiyon
 9. Karaciğer yetmezliği
 10. Aspirin, ibuprofen ve advil gibi ilaçların sık kullanımı
 11. Lupus hastalığı
 12. Aşırı alkol tüketme
 13. Kolesterol birikimiyle tıkanan damarlar
 14. Kemik iliği kanseri
 15. Uyarıcı ilaçların kullanımı
 16. Kan damarlarındaki iltihaplanmalar
 17. Ciddi yanıklar
 18. Vücudun susuz kalması

Böbrek yetmezliği tedavisi

Böbrek yetmezliği tedavisi, bu hastalığın nedenine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu hastalığa neden olan, kandaki sıvı eksikliğine bağlı olarak oluştuysa damar yoluyla sıvı takviyesi önerilebilmektedir.

Bunun tam tersine, vücutta sıvı birikimi nedeniyle oluştuysa idrar söktürücü ilaçlar önerilebilmektedir.

Hastanın kanındaki minerallerin oranı normal seviyeye getirilmek için ilaç desteği sağlanabilmektedir.

Böbrek yetmezliği nedeniyle kandaki artan toksinler diyaliz ile atılabilir. Diyaliz makinesi, yapay böbrek görevi görerek kanı filtreden geçirmekte ve toksinleri temizlemektedir

Böbrek yetmezliğinden nasıl korunulur?

Bu hastalıktan korunmak için böbreklere aşırı yüklenmeyecek şekilde bir beslenme programı uygulamak gerekmektedir. Çok fazla tuz tüketimi, aşırı yağlı gıdalarla beslenmek, düzenli sigara ve alkol kullanımı böbrek yetmezliği riskini arttıran durumlardandır. Bunun dışında, yüksek tansiyon ve diyabet (şeker) hastaları da ilerleyen yıllarda bu hastalıkla karşılaşmamak adına, doktorun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı, diyabet ve tansiyon kontrol altında tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan AIDS Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde aids belirtileri nelerdir, aids belirtileri nelerdir kadin ve aids hastalığı ilk belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla