Böbrek Taşı için Bitkisel Tedavi, böbrek taşlarını idrarda bulunan oksalat billurları oluşturur. Böbrek taşları, kum tanesi kadar olabildiği gibi pingpong topu büyüklüğünde de olabilir. Ufak taşlar, böbrekten kolaylıkla çıkabilir. Büyükler ise, böbreklerden mesaneye giderken şiddetli ağrılara sebep olabilirler. Belirtileri: Göğsün üst ve ön kısmında, kaburgaların altında, ani ve kıvrandırıcı ağrı terleme ve kusma olarak ortaya çıkar. İdrarın rengi de bulanık, bazen de kanlıdır. Böbrek taşlarını düşürmek için aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemleri ilaçlarından faydalanırlar.

Böbrek Taşı için Bitkisel Tedavi

Çoban kesesi, arpa ve su: 4 bardak kaynak suya, 2 tutam çorba kesesi ve 2 çorba kaşığı arpa konur. 10 dakika beklenip, süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir. Bu terkip, hem ağrıları keser, hem de böbrek taşlarının dökülmesini rol oynar.

Sarımsak, meyan kökü, bal ve su: 4 bardak suya, 3 baş sarımsak ve 1 tutam meyan kökü konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

Armut kurusu, elma kurusu ve su: 4 bardak suya, 1 kahve fincanı armut kurusu ve 1 kahve fincanı kurutulmuş elma kabuğu konur. Hafif ateşte 20 dakika kaynatılıp, daha sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Terementi, şeker ve su: 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı toz şeker konur. Eriyinceye kadar karıştırılır. Bu su ile 1 tatlı kaşığı terementi içilir. Bu işlem, günde bir kez tatbik edilir.

Bayır turpu : 1 tane bayır turpu, soğuk su ile yıkandıktan sonra rendelenir. Çıkan sudan 1 çay bardağı içilir. Aynı işlemi her gün tekrarlamak gerekir.

Maydanoz ve su: 1 demet maydanoz, soğuk su ile yıkanır. Üzerine 4 bardak su konur, kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Limon: Birinci gün, 1 tane, sonra her gün birer tane arttırmak şartıyla 7 gün limon yenir.

Not: Ayrıca, böbreklerin üstüne sıcak kompresler yapmak, bol su içmek, domates, kavun, çilek, balık ve haşlama et tüketmek de böbrekler açısından çok faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Kumu için Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde böbrek kumu bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu, böbrek kumu dökme bitkisel tedavi ve böbrek kumu için bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla