Biotin, beslenmede yaygın olarak bulunan, besin öğelerinin metabolizmasında görev alan bir B grubu vitamindir. Bu vitamin suda erir, asit, alkali ve sıcaklığa dayanıklıdır. Pişirme sırasında pek kayba uğramaz. Oksijen ve ultraviyole ışınlarından zarar görür.

Biotin Vitamini Nedir

Biotinin vücutta kullanılması: Besinlerdeki proteinin çoğu bağlı durumdadır. Bağlı vitamin sentezlendikten sonra ince bağırsakta kana emildiği sanılmaktadır. Biotin bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir. Fazla çiğ yumurta akı yenirse biotin emilimi azalır. Çünkü yumurta akında bulunan asidin biotinin vücutta kullanılmasını engeller. Biotinin vücutta depolanma yeteneği sınırlıdır. Bir miktar karaciğer ve böbrekte birikir, idrarla dışarı atılır.

İnsanlarda normal durumda biotin yetersizliği görülmez. Biotinden kısıtlı diyetle beslenenlerde deri, sinir ve sindirim sisteminde bozukluklar yorgunluk, iştahsızlık, ağrı gibi belirtiler görülmüştür. Normal günlük ihtiyaç 100-300 mg. dır. Yiyeceklerde yeteri kadar bulunur.

Bir önceki yazımız olan Bakır Eksikliği başlıklı makalemizde bakır eksikliği, bakır eksikliği anemisi ve bakır eksikliği belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla