Beta Hcg nedir örnek sonuçlar ve değeri kaç olmalı

Hamile olmayan bir kadının B hcg seviyesi 0- 10 mlU/ml’dir. Sperm yumurtayı dölledikten sonra hamilelik döneminde 7 ila 12 gün sonrasında B Hcg seviyesi yükselmeye başlamaktadır. Bir kadının hamile olup olmadığını bu hormonun seviyesindeki değişikliklerden anlamaktayız. B Hcg nin yüksek olması kadının hamile olduğunu göstermektedir.

Bu analiz ilk etapta kan testi ile ardından hamileliğin ilerlediği dönemden sonra idrar tahlili ile yapılabilmektedir. Hamilelik döneminde her 2 gün de bir bu değer artmaktadır böyle bir hormonal artış söz konusu değil ise bir sorun olduğu düşünülmektedir. B Hcg de ki artış hamilelik esnasında artar zamanla, doruk noktasına ulaşır ardından hamileliğin son dönemlerine doğru azalmaya başlar ve bir süre sonra ise kendini tamamen sabitler.

Bu yüzden Beta Hcg testi özellikle dış gebeliğin tespitinde de son derece önemlidir. Her zaman hamile olmayabilirsiniz ama dış gebelik sorununuz olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hormondur. Yapılan ultrason muayenesi ile ana rahimdeki kese gözlenmiyor ama beta Hcg test sonuçlarında sürekli artış gözlemleniyor ise dış gebelik tehlikesi ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Bunların yanında Mol hidatiform denen bir hastalık aynı şekilde yapılan bir cerrahi işlem sonucunda iyileşmenin olup olmadığını da B hcg testi sonucunda anlayabiliyoruz. Beta Hcg sonucunun değerlendirilmesinde ki bir başka kriter de yumurtlama döneminden sonra geçen süre esnasında en düşük seviyeye ulaşıyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin ense kalınlığı kaç olmalı, Nasıl ve ne zaman ölçülür başlıklı makalemizde 11 haftalık bebeğin ense kalınlığı kaç olmalı, 13 haftalık bebeğin ense kalınlığı kaç olmalı ve bebeğin ense kalınlığı kaç mm olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla