Bel fıtığı ve bel fıtığının belirtileri, Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bel ağrısı çekmişizdir. Bu bel ağrısının sebeplerinden biri de bel fıtığı olabilir. Ameliyatla ya da başka yöntemlerle tedavisi yapılmaktadır. Yurt dışında seyahat etmeyi engellediği ya da zorlaştırdığı için en çok yapılan ameliyatlardan biri bel fıtığı ameliyatıdır. Ameliyatla bel fıtığından kurtulma olasılığı %95 fakat ameliyattan sonra % 5 oranında hastalığı tekrarlama riski var. Kalıcı hasarları önlemek için hastaların en kısa zamanda tedavi altına alınmaları gerekmektedir.

Peki, bel fıtığı nedir ve kimler risk altında?

Sırtımızda boynumuzdan başlayarak kalçamızın alt kısmına kadar uzanan 31 adet omur vardır. Bu omurlardan 5 tanesi arasında bulunan disklerin elastik yapısından dolayı kıkırdak dokusunun omurganın yaptığı bası nedeniyle öne kayması ve bacaklara giden sinirleri sıkıştırması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Erkeklerde ve kadınlarda görülme olasılıkları eşittir. Genellikle 35, 40 yaşlarında görülme riski daha fazladır. Uzun boylularda kısa boylulara göre daha fazla görülür. Masa başı işinde çalışanlar, uzun süre ayakta kalarak çalışanlar, yoğun stres altında çalışanlar, yanlış spor yapanlar, kalıtsal faktörler yani anne ya da babasında bel fıtığı olanlarda diğerlerine göre risk daha fazladır. Bunların yanı sıra ani bir zorlama ya da ters bir hareket yapmak, ağır şeyler kaldırmak, beli üşütmek de bel fıtığının nedenleri arasındadır. Bunlar arasında en önemli etken birçok hastalığın nedeni olan uzun süreli stres ve bunu sonucunda kaslarda oluşan aşırı gerginliktir.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtığı sonucu belinden kalçasına ve bacağına inen ağrılar bu ağrı tek ya da her iki bacakta da olabilir. Ayrıca bu ağrı topuklara ve ayak parmaklarına kadar uzanabilir. Bu durum ayakta uyuşmalara ve harekette kısıtlamalara neden olur. Yürüme ve oturmada güçlük de belirtiler arasındadır. Bu şikâyetler doğrultusunda bel fıtığı ilerlediğinde çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürümede dengesizlik gibi belirtiler de ortaya çıkar.

 

Bir önceki yazımız olan Varis Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde iç varis belirtileri nelerdir, varis ve varis belirti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla