Bebeklerde kabızlık, Kabızlık bebeğinizin dışkılama sayısının azalması ve çok zor bir şekilde kuru ve sert dışkılama yapmasıdır. Böyle durumlarda bebeğiniz dışkılama esnasında oldukça zorlanarak ve acı çekerek dışkılama yapmaya çalışır.

Bebeklerde Kabızlık Neden Kaynaklanır

Bazı durumlarda hiçbir sebep olmayabilir. Lakin genel olarak beslenme bozuklukları kabızlığa sebep olmaktadır. Sıvı gıdaların ve suyun yeterince alınmaması kabızlık sorununu ortaya çıkarıyor. Bazı durumlarda ise metabolik hastalıklar ya da kullanılan birtakım ilaçlar kabızlığa sebep olabiliyor. Bebeğin veya ufak çocuğun hareketsizliği az ve yetersiz beslenmesi de kabızlığa sebep olmaktadır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık

Henüz 0-6 aylık bebeklerde beslenme yalnızca anne sütü ile gerçekleştiğinden dolayı genel olarak kabızlık söz konusu olmaz. Kabızlık yeni doğan bebeklerde çok nadiren görülebilir. Bebeğin dışkısını yaparken ıkınması ve zorlanarak kızarması gayet normaldir. Bu durum bebeğin kabız olduğunu göstermez. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler daha sık ve rahat bir şekilde kaka yaparlar. Formül mama veya inek sütü ile beslenen bebeklerde kabızlığa rastlama olasılığı oldukça fazladır.

Anne sütü ve bebek maması ile beslenen bebeklerde kabızlık

Genellikle tüm anneler bebeklerini kendi sütleriyle beslemek isterler. Ancak bazı durumlarda bu istekleri mümkün olmayabilir. Bazı istenmedik durumlarda bebeğe ek gıda olarak mama da anne sütüne destek olarak verilebiliyor. Bu şekilde beslenen bebeklerde de kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir…

 

Bir önceki yazımız olan Bebek Masajı Faydaları başlıklı makalemizde bebek masajı faydaları, bebek masajının faydaları ve bebek mesajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla