Bebeğinizi emzirirken hamile kalmamaya özen gösterin, daha yeni doğum yapmış kadınların en büyük korkularından biri olan loğusalık dönemindeki yeni bir misafir, planlarınızı hiç beklemediğiniz bir anda değiştirebilir.

Doğum sonrası bebeğini emziren kadınların 7 hafta ya da 4 ay aralığından sonra tekrar adet olmaya başlamaları gerektiğini belirten uzmanlar. emzirmeyenlerin ise en geç 4-6 hafta aralığında tekrar adet olmaya başlamaları gerektiğini söylüyor. Bu nedenle doğum sonrasında yapılmaya başlanan cinsel ilişki için korunma sürelerine dikkat etmek gerekir. Emzirmeye bağlı değişen bu dönemler hiç beklemediğiniz anlarda size sürprizlerle dönebilir.

Sizde eğer loğusa döneminin hemen ardından tekrar hamile kalmak istemiyorsanız, son zamanlarda batı ülkelerinde sürekli kullanılan ve ülkemizdeki adının rahim içi sistem verildiği hormonlu spiral yöntemini uygulatmanız gerekir. Bu şekilde iyileşmeniz daha da hızlanacak ve ne zaman korunmaya başlayıp başlamayacağınızı önceden anlayabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Riski başlıklı makalemizde meme, meme kanseri ve meme kanseri riski hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla