Baş Ağrısına Ne iyi Gelir? Çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkan baş ağrısı, her yaştan bireyde görülebilen bir rahatsızlıktır. Hiç geçmeyen ve bütün gününüzü zehir eden baş ağrılarından doğal yöntemlerde kurtulabilmeniz mümkün. Baş ağrısına ne iyi gelir? Diyorsanız, makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne iyi Gelir

Lavanta Kokusu: Lavanta kokusunun iyileştirici gücü, baş ağrılarınıza az da olsa iyi gelecektir. Lavanta yağını başınıza ve boynunuza uygulayabilir ya da 3 bardak kaynamış suyun içerisine dört damla damlatıp buharını soluyarak rahatlayabilirsiniz.

Kafein: Kafein de baş ağrısı üzerinde iyileştirici bir etki uygulamaktadır. Baş ağrılarınızın çok şiddetli olmadığı dönemde bir fincan kahve ağrıyı hafifletecektir.

Sıcak-Soğuk Kompres: Baş ağrılarını geçirmede uygulanan en etkili yöntemlerden biri de kompres yöntemidir. Ensenize soğuk su torbası koyduktan sonra ayaklarınızı sıcak suyun içerisinde tutmanız, kan basıncını ayaklarınıza doğru iteceğinden ağrılarınız hafifleyecektir.

Karanlık ve sessiz ortam: Migrene dayalı baş ağrılarınız varsa, sessiz ve karanlık bir odada uyuyarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Masaj: Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üst kısmından göz kenarlarına doğru uygulayacağınız masaj ağrılarınıza bir nebze de olsa hafifletecektir.

Nane: Nane yağını ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde sürerek uygulayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkiyi fark edeceksiniz.

Reyhan: Reyhan yağını cilt üzerinde kullandığınızda kas gevşetici rolü üstlenecektir. Baş ağrılarınız için de kullanabilirsiniz.

Kasımpatı Çayı: İngiltere’de 1980’li yıllardan bu yana migren ağrılarını dindirmek için kullanılan kasımpatı çayını tüketerek ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefilde bulunan bazı bileşenler vücudumuzda ağrı sinyallerini tetikleyen enzimlerin üretimini kısıtlayarak ağrılarınızın şiddetlenmesini önlemektedir.

Papatya Çayı: Papatya çayı, sinir yatıştırıcı rahatlatıcı etkisinden dolayı gerginlik, stres gibi nedenlerle ortaya çıkan baş ağrılarını dindirmek için de kullanılabilir.

Baş ağrılarınızın pek çok nedeni olabileceğinden, öncelik olarak bir doktor kontrolünden geçmekte fayda var. Baş ağrısı ile birlikte halsizlik, baş dönmesi, uyuşma ve karıncalanma, konuşma problemleri ve denge kaybı gibi sorunlar da görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna görünmelisiniz. Günlük stresten dolayı yaşanan baş ağrıları için önerdiğimiz doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bahar Yorgunluğuna Karşı Öneriler başlıklı makalemizde bahar yorgunluğu belirtileri nelerdir, bahar yorgunluğuna karşı ve bahar yorgunluğuna karşı bitkisel çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla