Bahar detoksu çorbası tarifi ile vücudumuzu, zararlı maddelerden temizlemek için bir takım işlemler yapmamız gerekir. Profesör Doktor Ahmet Maranki, Osman Müftüoğlu ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzman doktorların bahar detoksu hakkındaki önerilerini ve düşüncelerini daha önce paylaşmıştık. Bahar detoksunda yenmesi gereken ve içilmesi gereken bir takım besin gruplarını da sizlerle paylaştığımızı, hatırlatıyoruz. Bugün bahar detoksu çorbasının yapılışını ve tarifini sizlere vereceğiz.

Bahar Detoks Çorbası Tarifi

Bahar detoksu çorbası için gerekli olan malzeme listesi;

1.5 – 2 litre klorsuz su, 2 adet orta boy ayıklanmış taze enginar, yarım demet saplarının alt kısımları kesilmiş ve kumu iyice yıkanmış semizotu, 1 avuç haşlanıp kabuğu ayıklanmış iç bakla. Bulamıyorsanız normal taze baklada kullanabilirsiniz. Yarım kahve kaşığı kimyon, 1 küçük kahve kaşığı toz zerdeçal, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 kahve kaşığından biraz daha az tuz, çok az dereotu, 1 avuç kuru hindiba otu veya bulabilirseniz iki avuç dolusu taze hindiba ile malzeme listemizi tamamlıyoruz.

Bahar detoksu çorbasının yapılışı

Tüm malzemeleri iyice yıkadıktan sonra, tercihen kuytu.net olarak biz çelik tencere kullanmanızı öneriyoruz. Eğer zamanınız kısıtlıysa düdüklü tencerede tüm malzeme yumuşayıncaya kadar haşlanır. Tuz ve baharatlar eklenir. Daha sonra çorba blenderden geçirilir ve homojen bir hale getirilir. Dışarı çıkıyorsanız veya iş yerine gideceksiniz, herhangi bir işiniz varsa, o zaman çorbayı sıcakken termosa koyun, yanınızda götürün. Evde iseniz yemeden önce hafifçe ısıtarak içebilirsiniz. Yavaş, yavaş için ve aşırı bir hızla yutmamaya çalışın.

Sağlıklı günler.

 

Bir önceki yazımız olan Atkuyruğu Çayı Tarifi başlıklı makalemizde atkuyruğu Ahmet maranki, atkuyruğu çayı ile zayıflama yöntemi ve Atkuyruğu diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla