Depresyon, bahar depresyonu, bahar aylarında depresyon, bahar depresyonu hastalıkları, bahar depresyonu nedenleri, bahar depresyonu sebepleri, bahar depresyonu tedavisi nasıl olmalıdır? Depresyon kalıcı hale gelebilir. Baharla birlikte kendinizi değersiz, karamsar ve sinirli mi hissediyorsunuz? Nedensiz ağlama nöbetleri, hayattan keyif alamama, umutsuzluk, uykusuzluk gibi şikâyetleriniz mi var? Bu belirtiler 2 haftadan uzun sürüyorsa dikkat etmeniz gereken hususlar var demektir. Bahar depresyonunuz kalıcı bir hale gelebilir.

Bahar Aylarında Depresyon Tedavisi

Bahar depresyonu kalıcı depresyona dönüşebilir mi? Eğer üzüntü, çökkünlük, yorgunluk, mutsuzluk gibi belirtiler 2 haftadan daha uzun sürüyorsa bu durumda tedavi edilmesi gereken bir durumdan söz ederiz. Bu arada 3 yıl üst üste bahar depresyonu geçiren kişilerin her yıl bahar aylarında depresyona girme riski daha yüksektir.

Depresyondaki birinde en dikkat çeken özellikler nelerdir? Depresyondaki bir hasta çevresine ve hekime şu yakınmalarda bulunur.

Depresyon Belirtileri

 1. Çok üzgünüm, sanki daha önceki kişiliğimi, yapımı kaybettim.
 2. Hiçbir şeyden zevk alamıyorum.
 3. Bu sakıntı keder bitmeyecek.
 4. Hayat bana çok ağır geliyor.
 5. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor.
 6. Kendimi yorgun, bitkin hissediyorum.
 7. Sabırsız, tahammülsüz bir insan oldum.
 8. Kimse gelsin, gitsin istemiyorum.
 9. Sessiz sedasız bir odada, kendi başıma kalmak istiyorum.
 10. Çocuklarıma bakamıyorum, bazen onları boğasım geliyor.
 11. Bazen artış yaşamın bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum.
 12. Bir şey öğrenemiyorum, her şeyi unutuyorum.
 13. Zaman, zaman sebepsiz ağlıyorum.
 14. Çok sıkıyorum, daralıyorum.
 15. İştahtan kesildim, kilo verdim.
 16. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorum, bazen erkenden sıkıntı ile uyanıyorum.
 17. Ne yapacağımı bilemiyorum, karar veremiyorum.

Depresyon Tedavisi Mümkün mü?

Depresyonun tedavisi mümkün mü? Elbette, ancak bazıları eninde sonunda kendiliğimden düzeleceğim diye düşünüp tedaviye gerek duymuyor. Bazıları depresyonu kendi başına halledebilecekleri bir zayıflık ya da kişisel bozukluk olarak görüyor. Bazıları da etkin bir tıbbi tedavinin farkında değil. Bu sebeple başarılı bir şekilde tedavi edilebilecekleri halde depresyon geçiren insanlar, onları bekleyen yardımı aramadıklarından acı çekmeye devam ediyor.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon nasıl tedavi edilir? Günümüzde, depresyon giderici çok güçlü ilaçlar geliştirildi. Psikiyatristlerin tedavide birçok seçeneği var. 2-3 aylık bir tedaviyle ciddi düzelmeler sağlanabilir. Tedavinin süresi, hastalığın ciddiyeti, tekrar edip etmediğine göre ayarlanır. Psikoterapiyle birleştirilen ve sosyal düzenlemelerle desteklenen tedaviler daha iyi sonuç verir.

 

Bir önceki yazımız olan Stresle Başa Çıkmanın Yolları başlıklı makalemizde stresle başa çıkmanın yolları, stresle başa çıkmanın yolları maddeler halinde ve stresle başa çıkmanın yolları makale hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla