B6 vitamini (pridoksin): B6 vitamini fosforik asitle birleşerek metabolik yönden etkin şekline çevrilir. B6 vitamini suda erir, ışığa duyarlıdır. Aydınlık yerde bekletilen ve yüksek sıcaklıkta uzun süre işlem gören yiyeceklerdeki vitamin b6’da önemli kayıplar olur. Pişirme suları atılırsa, suda eriyen vitaminlerde kayıplar olur.

B Vitamini

İnsanların sindirim kanalında, bakteriler tarafından b6 vitamini sentezlenir. B6 vitamininin vüta kullanılması: Besinlerde serbest durumdaki b6 vitamini ince bağırsakta kana emilir. Protein ve nişastaya bağlı vitaminin emilmesi ise suda erimediğinden zordur. B6 vitamini vücutta fazla depolanmaz. Vücutta en çok karaciğer, kas ve böbreklerde tutulur. İdrarla dışarı atılır. Vücuttaki görevleri; Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması, hemoglobin sentezi için gereklidir.

B6 vitamini eksikliği

B6 vitamininin yetersizliğinde, yardımcı enzimlerin görev aldığı tepkimeler normal işleyemez. Deride yaralar, anemi, merkezi sinir sistemindeki bozukluğuna bağlı belirtiler ve metabolizma düzensizlikler görülür. İleri derece yetersizliğine sık rastlanmaz. Bebeklerde, gebelerde, alkoliklerde, gebelik önleyici hap kullananlarda bu vitamin yetersizliği görülür.

B6 vitamini ihtiyacı ve kaynakları

Yetişkinlerin günde 2.0 mg b6 vitamini almaları gerekir. Yetersizlik belirtisi görülenlerde bu oran 2,5 mg’a kadar yükselir. B6 vitamininde zengin yiyecekler; et ve benzeri, karaciğer ve diğer sakatatları, süt ve sütten yapılan yiyecekler, tahıllar, kuru baklagillerdir. Tahıllardaki b6 vitamininin çoğunluğu öz ve kepek kısmındadır.

 

Bir önceki yazımız olan B2 Vitamini Riboflavin ihtiyacı başlıklı makalemizde B2 vitamini, B2 vitamini riboflavin ve B2 vitamini riboflavin ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla