B1 vitamini (ti âmin) B grubu vitaminleri içinde ilk tanınanıdır. Kimyasal yapısında azot ve kükürt bulunmaktadır. Ti âmin sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıkta vitamin özelliğini kaybedebilir.

B1 Vitamini Nedir

Alkalilere karşı dayanıksızdır. Alkali ortamda vitamin özelliğini yitirir. Ti âmin içeren yiyecekler uzun süre, bol su içinde pişirilirse sıcağın etkisiyle ti aminin bir kısmı kaybolur. Ti âmin suda erir, sinir ve sindirim sistemi sağlığında, karbonhidrat metabolizmasında önemli görevler alır.

Ti aminin vücutta kullanılması

ince bağırsaktan emilerek kanla dokulara taşınır. Vücutta fazla depolanmaz. İnsan vücudunda karaciğer, kalp ve böbrek gibi organlarda bulunur. Alyuvarlarda ve plazmada da vardır. Fazlası dokularda tutulamaz, idrarla dışarı atılır. Vücut çalışmasındaki görevleri; Ti aminin vücut çalışmasındaki görevi enerji metabolizması ile ilgilidir. Karbonhidratlardan enerji temininde ti aminin rolü büyüktür. Ti âmin beriberi hastalığına karşı koruyucu, sinir sisteminin çalışmasını düzenleyici, iştah açıcı ve moral kazandırıcı vitamin olarak bilinmektedir.

Ti âmin yetersizliğinden kaynaklanan belirtiler; iştah azalması, yorgunluk, kaslarda zayıflık, baş ağrıları, baş dönmesi ve sindirim sistemi bozuklukları görülür. Sinir sistemi bozuklukları şeklinde belirlenen beriberi hastalığı, ileri derecede ti âmin yetersizliğinden dolayı oluşmaktadır. Beriberi hastalığında eklemlerde şişmeler, ağrılar yüzünden refleks hareketlerinin durmasında denge bozulur. Vücudun ti âmin b1 vitamini ihtiyacı vardır. Her 1000 kalorilik enerji harcaması için günde 0,5 mg ti âmin alınması gerekir. Büyüme dönemi, gebelik, emziklilik, ateşli hastalık bazal metabolizmanın hızlanması gibi enerji harcamasını artıran durumlarda alınması gereken ti âmin miktarı da artar.

Ti âmin kaynakları

Ti âmin bitkisel ve hayvansal dokularda bulunur. Kuru baklagiller; kalp böbrek ve karaciğer gibi sakatatlar da; tahıllar, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar en zengin kaynaklardır.

Bir önceki yazımız olan A Vitamini Kaynakları başlıklı makalemizde a vitamin kaynağı, a vitamin kaynakları ve a vitamini kaynağı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla