Reçel, kahvaltılarımızda sofralarımızda eksik etmediğimiz bir çeşit tatlı tarifidir. Bugünkü konumuzda diyet yemekleri arasında ayva reçelini de alıyoruz. Zayıflatıcı etkisinden yararlanacağımız, ayva reçeli bizim tok kalmamızı sağlayacak ve yağlarımızı daha hızlı yakacağız.

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli için gerekli olan malzeme listemiz;

2 kilogram ayva,

2 kilogram toz şeker,

2 litre su,

15 adet karanfil,

Ayva Reçelinin Hazırlanışı

1 adet limonun suyu ile malzeme listemizi tamamlıyoruz. Bu işlemin ardından, ayvalarımızın kabuklarını güzelce soyduktan sonra rendeliyoruz. Rendeledikten sonra, tenceremize 2 litre suyumuzu ilave ederek, içerisine rendelemiş olduğumuz ayvaları atıyoruz. Ayvalarımız su ile birlikte haşlamaya başlayacak ve ardından kaynayacaktır. Kaynama süresinin ardından ayvalarımızın piştiğinden emin oluyoruz.

Piştiyse, 2 kilogram toz şekerimizi de ilave ederek üzerine karanfillerimizi, serpiştiriyoruz. Ayva reçelimiz ocaktayken son olarak limon suyunu da ilave ediyoruz. En son işlem olarak, reçelimizi kavanozlara boşaltarak, sabah kahvaltılarında tüketmek üzere, buzdolabımıza bırakabiliriz. Tatlı tariflerimizden olan ayva reçelinin tarifi, ayva reçeli nasıl yapılır, ayva reçeli yapılışı, ayva reçelinin hazırlanışı gibi birçok soru işaretinizin kafanızdan kalktığına eminiz. Afiyet olsun.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Omleti başlıklı makalemizde Anne omleti, anne omleti nasıl yapılır ve anne omleti tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla