Aşırı sıcaklarda beslenmeye dikkat, sıcak havalarda beslenmeye özen gösterilmeli. Artan sıcak havaların etkisiyle sağlık sorunları yaşanabileceğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı hastalıklara karşı beslenme önerilerinde bulundu.

Aşırı Sıcaklarda Beslenmeye Dikkat

Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve kroner kalp hastalıklarında artış gözlendiğini vurgulayan yetkililer, terleme sonucu vücuttaki su kaybının bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarını getirdiğine dikkat çektiler. Ancak yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklardan kaynaklı sağlık sorunlarının azaltmada sağlıklı beslenmenin önemi çok büyük.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler yemelisiniz. Kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Yağlı besinlerden uzak durmalı, yemeklerde bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Her gün yoğurt, cacık ve ayran tüketmeye özen gösterin. Bol su için. 

Meyve ve sebze tüketimini arttırın. Aşırı yağlı besinler yerine, su, vitamin ve minerali yüksek meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerle beslenmek faydalıdır. Baklava yerine dondurma yemeli, kremalı mayonezli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa taze meyve suları, fındık, ayran ve kuru meyveler enerji verir. Tabi günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Antioksidan içeren Besinler başlıklı makalemizde antioksidan içeren besinler, antioksidan olan besinler ve yüksek antioksidan içeren besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla