Anoreksiyaya karşı sanal beslenme, bilim adamları son yıllarda yapmış oldukları araştırmalar neticesinde anoreksiya bulimia hastalığı olanların anoreksiya tedavisi için sanal yiyeceklerden faydalanılabileceğini belirttiler. Beslenme bozukluklarının başında gelen anoreksiya hastalığının tedavi için yapılan araştırmalarda uzmanlar sanal dünyadan yararlandı. Değişik ülkelerden bir araya gelen bilim adamları “Yapay” yani sanal beslenmenin insanlarda gerçekleri ile aynı duyguları uyandırdığını gözlemleyen uzmanlar buradan yola çıkarak özel bir tedavi geliştirdiler.

10 anoreksi ve 10 bulimia hastası ile yapılan araştırmada önlerine konan yüksek kalorili 6 gerçek yiyecek koyan bilim adamları, sonrasında katılımcıların yiyecekler karşısında kalp atışlarını, psikolojik streslerini ve terlemelerini kontrol etti. Araştırmanın sonrasın da sanal gerçeklik içinde yolculuğa çıkarılan katılımcılara aynı yemekler bu sefer sanal ortamda sunuldu.

Araştırma ekibinde bulunan Alessandra Gorini yaptığı açıklamada “ araştırmaların henüz başında olmamıza rağmen elde ettiğimiz sonuçlar, sanal yiyeceklerin de gerçekleri kadar etkili olduğu ve sanal yöntemin, beslenme bozukluğu olan hastaların duygusal tepkilerini ölçmek acısından statik görüntülerden çok daha uygun olduklarını gösteriyor” dedi.

Annals of General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmaya katılan bilim adamları geliştirdikleri yöntemin bu tarz rahatsızlığı olan hastaların belirli uyarıcılar karşısındaki tepkilerinin ölçümünü ve tedavisinde kullanılabileceğinin altı çizildi.

Bir önceki yazımız olan Gribe Yakalandıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır başlıklı makalemizde Gribe Yakalandıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır, grip beslenmesi ve grip ve beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla