Anoreksiya Nevroza Oluşumu, Anoreksiya nervosa, kilolu olmadığı halde kilo alma korkusundan dolayı az yemek yeme hastalığıdır. Hem fiziksel hem de hem de psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle gençlerde özellikle kadınlar arasında görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse intihar ya da açlıktan ölümle sonuçlanabilir.

Anoreksiya nervosa’nın oluşumu genellikle ince olmanın güzel olmak anlamına geldiğini düşünmekle başlar. Aile geçmişinde anoreksiya nervosa rahatsızlığı, büyük depresif bozukluklar, obsesif-kompulsif bozukluğu gibi rahatsızlıkların olması anoreksiya nervosanın oluşumuna neden olabilir.

Uygulanan diyetlerin sonucu kilo kaybı, kısa zamanda fazla yeme ve kusma, güçsüzlük, baş dönmesi anoreksiya nervosanın semptomlarındandır. Depresiflik hali, uykusuzluk, çok fazla egzersiz yapmak ve zayıfken bile kilo almaktan korkmakta anoreksiya nervosanın semptomlarındandır.

Anoreksiyanın tedavisi zor olabilir. Kendi kendine geçip iyileşen bir hastalık değildir. Tedavi olarak terapiye de ihtiyaç duyulur. Tedavisinde şişmanlama korkusu azaltılmaya, depresyon ve anksiyete azaltılmaya çalışılır. Tedavide gerek görülürse hasta hastaneye yatırılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığa Ne iyi Gelir başlıklı makalemizde unutkanliga ne iyi gelir bitkisel, unutkanlığa ne iyi gelir ve unutkanlığa ne iyi gelir ahmet maranki hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla