Anason ve Anasonun Faydaları

Diğer isimleri: Raziyane, Mesir otu, Enison, Ezeltere, Nanahan, Anis.
Arapçası: Yansun, Anisun.
Latincesi: Pinpinella Anisunm, Fruetus Anisi Vulgaris.
Kullanıldığı kısımlar: Kök, gövde, yaprak, çiçek ve tohum.

Anason ve Anasonun Faydaları

İçerdiği maddeler: Nusilaj, Nişasta, Yağlar, Anethal, Estragal, Terpenler. Yaz aylarında beyaz renkli çiçekler açan 30-60 cm uzunluğunda otsu bir bitki olan anasonun vatanı Asya’dır. Günümüzde orta Avrupa, Rusya, Doğu Hindistan ve Akdeniz iklimine sahip ülkelerde mevcuttur. Yurdumuzda ise tüm Anadolu’da, özellikle Antalya, Aydın, Burdur, Isparta, İzmir, Muğla ve Manisa’da yetiştirilmektedir.

Anasonun Faydaları

Maydanozgiller ailesinden olan anason tohumunun kendine özgü bir kokusu olduğu için hamur işlerinde çok kullanılır. Anasonun tanelerinden çıkarılan yağlar, eczacılıkta kullanıldığı gibi küspeleri de değerli bir hayvan yemidir. Maalesef arpanın adı bira sebebi ile kirletildiği gibi anason da rakı imalatında kullanıldığı için halk arasında yadırganmıştır. Hâlbuki bu anlayış yanlıştır. Şarap, hurma ve üzümden yapılıyor diye alkollü içkilerde kullanılıyor diye bu meyvelerden uzaklaşmak nasıl bir yanlış anlayış ise, anasondan uzaklaşmakta o kadar yanlıştır.

Ne var ki, Rabbimizin içerisine onlarca, belki yüzlerce deva yerleştirdiği böyle nadide nimetlerin âlemlerin Rabb’ı olan Allah’ın yasaklamış olduğu alanlarda kullanılması elbette üzücüdür. Anason balgam sökücü ve bağırsakları uyarısı tesirine sahiptir. Hazımsızlıkta, mide ekşimelerinde kolit hastalığında mide ağrılarında kullanılır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Barsak ve mide gazlarını çıkarır.

Ciğer, dalak, böbrekler, mesane ve rahim tıkanık damarlarını açar, kusmaları ve ishali keser, idrarı çoğaltır, aybaşı kanallarının düzenli olmasını sağlar, anne sütünü artırır, sinirleri yatıştırır, beyin yorgunluğunu giderir. Migren ağrılarını keser, uyku verir, kalbi kuvvetlendirir. Astım ve bronşitte görülen şikâyetleri giderir, öksürüğü keser ve cinsi arzuları arttırır.

Göğsü yumuşattığı gibi susuzluğu da giderir. Şerbeti içildiğinde yüzdeki sarılığı giderir ve yüze güzellik verir. Anason iç ağrılarına da iyi gelir. Hanımlarda göğüs sarkmalarını da önler, erkeklerde şehveti arttırır. Anasondan sürme yapılıp da göze çekilirse, gözdeki perdeyi alır. İştah açıcı özelliğine sahip olan anason, siyatiğe iyi gelir, kanı fazlalaştırır, vücutta su toplanmasını önler, ağız kokusunu ve şişkinliği giderir.

Bağırsak spazm sancılarını çözücü ve uyku vericidir. Bu özelliği sebebiyle gaz şikâyeti olup da uyuyamayan çocukların hem ağrılarını gidermek hem de uyutmak amacıyla anason çayı bilinen bir ilaçtır. Bebeklere anason çayı hazırlamak için 2 çay bardağı suda haşlanır, tatlandırmak için biraz bal veya şeker ilave edilir, süzüldükten sonra elde edilen sıvıdan bebeklere günde 3 defa 2 çay kaşığı içirilir. Anason yağı vazelinle karıştırılarak vücut bitlerine karşı kullanılır. Anason, nane ve papatyadan oluşan bir karışım paketlerde panason adı altında eczanelerde satılmaktadır. Uzun süre ve aşırı dozda kullanımı sakıncalı olabilir.

Özellikle hanımların aybaşı ve hamilelik döneminde kullanmaları katiyen sakıncalıdır. Diğer bitkiler gibi anason da gelişigüzel kullanılmamalı, bilirkişilerden kullanım şekli, dozajları öğrenilmeli, sonra tatbik edilmeli.

Sizler için hazırlamış olduğumuz anason ve anasonun faydaları ile ilgili makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı bir kaç bilgi sağlamışızdır.

Sağlıklı Günler.

Yanıtla