Ahududunun faydaları arasında içinde barındırdığı Antosiyanin maddesi sayesinde kan şekerini düşürüyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden oluyor. Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Baş Diyetisyeni Sevinç Yetişen ahududunun faydaları hakkında bilgiler verdi.

Ahududunun Faydaları

Yaz aylarında tezgâhlarda yerini alan ahududunun faydaları arasında kan şekerini düşürücü özelliğinin bulunması nedeni ile şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebileceğinin altını çizdi. Ahududu yaprağı faydaları nelerdir sorusu üzerine Yetişen ahududu meyvesinin tümü itibari ile insan sağlığı açısından faydalı olduğunu meyvelerdeki antioksidan özelliğini içinde barındıran Antosiyanin adlı maddeden kaynaklanmaktadır. Bu madde ise ahudududa bolca bulunmaktadır. Bu madde sayesinde insülin salınımını artırarak vücudunuzdaki kan şekerinin düşmesine neden olur. Ahududunun faydaları bununla da bitmiyor kırmızı ve siyah çeşitleri de olan ahududu insan sağlığı için büyük önem taşıyan Fenol, Flavon ve Flavonoid adlı maddeleri de içinde barındırmaktadır.

Bu maddeler anti kanserojen ve antioksidan özellikleri barındırıyor. Bunun neticesinde DNA moleküllerine zararlı olan ve kansere yol açan serbest oksijen radikalleri nötralize olmasını sağlıyor. Anlayacağınız ahududunun faydaları saymakla bitmiyor bu sebepten gün içinde taze ya da dondurulmuş olarak ortalama 150 ila 200 gram tüketilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Acı Badem Yağının Faydaları başlıklı makalemizde acı badem yağı faydaları ve kullanımı, acı badem yağı faydası ve acı badem yağını faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla