Ağız Yaralarının Nedenleri ve Tedavisi, Ağız yaraları neredeyse hemen hemen her insanın bir kez başına gelmiştir. Ve bu durum, çok zor bir durumdur. Tuzlu yiyecekler yiyemiyor ve ağzınızı açamıyorsunuz. Bu günkü konumuzu neredeyse yarı yarıya tahmin etmişsinizdir.

Ağız Yaralarının Nedenleri ve Tedavisi

Ağız yaralarının ağızda neden çıktıklarını ve bitkisel yönden tedavilerinin nasıl olacağını anlatacağız. Ağız yaraları farkı nedenlerden dolayı ağız ve çevresinde görülebilir. Ağız yaralarını önlemek için bu ağız yarasının çıkış nedenlerini bilmek gerekir.

Ağız Yaralarının Nedenleri

Başlıca nedeni; Vitamin Eksikliği Vitamin eksikliği en büyük nedendir. En gerekli olan vitamin B12 vitamini eksikliği sonucunda ağınızda yaralar çıkabilir.B12 yapım ve onarımda çok büyük bir işlevi olduğundan ağzını yara olduğunda B12 vitamini desteği almazsanız çok zor ağzınızdaki yara iyileşir. B12 diğer yan etkileri ise halsizlik olabilir.

Demir Eksikliği Demir eksikliği kanda yeterince bulunmayınca yani kanda kırmızı kan hücrenin olmaması durumunda demir eksikliği ağız içinde yaraların çıkmasına sebep olur. Bu demir eksikliği sebebiyle çıkan ağız yaraları zor iyileşmektedir. İlaç tedavisi bile bazen çözümsüz kaldığı dönemleri vardır. Çölyak Hastalığı Glüten in toleransı bilinen bu hastalık küçük bağırsakta çıkan sorunlar dolayısıyla bütün vücuda zarar veren bir hastalıktır. Genellikle verdiği zarar ağız içi ve çevresidir. Chron Hastalığı Mide ve ağız ülserlerine neden olur. Tekrarlayan ağız yaralarına yol açar. Genetik Sorun Devamlı ağız yaralarından şikâyet eden kişilerin ailesinde yüzde altmışlık bir oranla ailesinde de bu sorunların olduğu tanımlanmıştır.

Yanıtla