Ağız kanseri dudakların üzerinde, gırtlak, ağız içinde bulunan bir kanserdir. Yoğun alkol ya da sigara kullanımından oluşmaktadır. Erken teşhis ile kolayca atlatılabilir. Ancak geç kalınırsa ağır tedaviler sonucunda iyi olunabilir. Radyoterapi, kemoterapi gibi ağır tedavilere maruz kalınabilir. Erken teşhis kesinlikle çok önemlidir. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.

Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız kanseri belirtileri bulunmaktadır. Bunlar ağız da his kaybı varsa hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca dudaklar, diş etlerinde devamlı kanamalara oluyorsa dikkate alınmalıdır. Ağız içinde kırmızı benekler bu kanserin habercisi olabilir. Bu belirtileri gördüğünüz takdirde doktora gitmelisiniz. Ciddi derecede sigara ve tütün kullanıyorsanız bu kansere yakalanma oranı çok yüksektir.

Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız kanseri tedavisi mümkündür. Uzmanlar tarafından konulan teşhis bir ekip tarafından yapılacak tedaviye karar verilir. İzlenecek yolu önemli bir şekilde takip ederler. Tüketilen gıdalar bu hastalık süresince çok önemlidir. Bolca asit, şeker, glikoz gibi gıdalar alınmaması gerekmektedir. Tedavi sırasında ağız sağlığına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketilen gıdalardan sonra dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bronşit için Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde akut bronşit için bitkisel tedavi, alerjik bronşit için bitkisel tedavi ve astım bronşit için bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla