Adet gecikmesi birçok kadının ortak sorunudur. Adet düzensizliği yaşayanlar oldukça sinirli ve stresli olurlar.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesini en önemli nedeni hamileliktir. Eğer âdetiniz gecikmişse hamile olabilirsiniz. Tabi ki bu herkes için geçerli değildir ancak bir ihtimaldir. Birde adet gecikmesinde yalancı gebelik denilen bir olay bulunmaktadır. Eğer hamile olmaktan korkuyorsanız kendinizi strese sokarsınız ve âdetiniz gecikir buna da yalancı gebelik denmektedir.

Adet gecikmesine iyi geldiği söylenen aspirinler kesinlikle kullanmayınız. Hiç bir hekim adet gecikmesi için aspirin önermemektedir. Adet gecikmesindeki bir diğer hususta progesteron eksiliği olabilir. Bu gibi durumlarda progesteron içeren besinler yenerek adet gecikmesinin önüne geçilebilir.  Adet gecikmesi konusunda kesinlikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gözükmek gerekmektedir. Sağda solda adet gecikmesine şu ilaç iyi gelir, bu iyi gelir gibi yazılara inanmayın biz sadece olasılıklardan bahsettik. Lütfen hekime gözükün ve doğru teşhisi edinin. Bol sağlıklı günler dileriz.

 

Bir önceki yazımız olan Regl Düzensizlikleri için Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde aybaşı düzensizliği, düzensiz regl nedenleri ve regl düzensizlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla