Adet Döneminde Cinsel ilişki, Kadınlar tarafından büyük bir merak konusu olan adet döneminde cinsel ilişkiye girilip girilmediği, uzmanları bu konuda bazı açıklamalara yöneltmek zorunda bırakmıştır.

Adet Döneminde Cinsel ilişki

Uzmanlar bu konuda yaptığı açıklamalarda adet döneminde cinsel ilişki yaşanmasının birtakım sakıncaları olduğunu belirtmektedir. İlk olarak adet döneminin ne olduğunu açıklayarak devam edelim. Adet dönemi kadınların rahimleri içinde bulunan ve hamilelik esnasında bebeklerin gelişmesini sağlayan, ancak gebe kalınmadığı zamanlarda parçalanarak bu yapının dışarı atıldığı bir dönem olmaktadır. Gerçekleşen bu parçalanma rahim dokuları ve bunun yanında belli bir miktar kanla vajinadan dışarı atılmaktadır. Bu sıralama her ayın belirli günleri kendisini tekrarlamakta ve bu durum da kadınlarda regl dönemi olarak isimlendirilmektedir.

Şimdi gelelim adet sırasında girilen korumasız cinsel ilişki boyutuna. Regl dönemleri sırasında korumasız cinsel ilişkiye girilmesi karşı cinsin mikrop kapmasında oldukça etkili bir konumda yer almaktadır. Ayrıca islamda dini inançlara göre bu durumda cinsel ilişki yaşanması günahtır ve kesinlikle yasaklanmıştır.

Diğer yandan regl dönemlerinde yaşanan cinsel ilişkileri biraz daha açacak olursak, ilk olarak bu dönemlerde akan kandan ve oluşan kokudan dolayı kadınların kendilerini itici hissetmeleri karşımıza çıkar. Bunun yanında korunmasız bir şekilde gerçekleştirilen cinsel ilişki tıbbi açıdan da birtakım zararlar sunmaktadır. Ayrıca uzmanlar adet döneminde cinsel ilişkiye ara verilmesinin çiftlerin birbirlerine karşılı daha arzulu bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Diğer yandan regl döneminde hissedilen ağrı ve sancılar cinsel ilişki yaşanması anında kadının oldukça rahatsız olmasını sağlarken, cinsel ilişkiden istediği gibi verim alamamasına yol açmaktadır. Regl dönemi aslında erkekler için de bir dinlenme safhası olarak belirtilebilmekte ve bu sayede erkeğin kadını daha fazla arzuladığı öne sürülmektedir. Tüm bunların yanında yaşanan cinsel ilişkinin kadının karın ve kalçalarında ağrı oluşturduğu ifade edilmektedir. Son olarak regl döneminde mikropların yok olmasını sağlayan bakteriler deaktif hale gelir ve bu nedenle enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek bir boyuttadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel Yaşam başlıklı makalemizde gebeliğin cinsel yaşam üzerine etkileri, gebelikte cinsel yaşam ve gebelikte cinsel yaşam nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla