Adet Belirtileri Nelerdir?, Kadınların, ergenliğe erişmesinden menopoz dönemine kadar görülen ve rahim iç yüzeyinde oluşan damarların ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklinde oluşan bir fizyolojik olay olan regl belirtileri nelerdir veya diğer adıyla adet belirtileri nelerdir?

Adet Neden Olur?

Adet döneminin meydana gelmesi, kadınların doğurganlığıyla alakalı diyebiliriz temel olarak. Yumurtlama döneminde, yumurta hücresi bir spermle karşılaştığında döllenmiş bir şekilde fallop tüplerine doğru ilerler. Bu esnada vücut, progesteron hormonu (kadınlarda görülür) salgılamaya başlar. Rahim içi duvarları kalınlaşarak, döllenmiş yumurta için uygun bir ortam hazırlanır. Eğer, hamilelik gerçekleşmemişse progesteron seviyesi düşerek kalınlaşan duvarlar dışarı atılır, bu olayla birlikte adet veya menstrüasyon döngüsü başlamış olur. Bu olay genellikle 28 günde bir tekrarlanmakta olup, sadece hamilelik süresince gerçekleşmemektedir. Bunun yanında, kadınların büyük bir kısmı 28 günde bir adet görmemektedir. Ancak yine de 21-35 günde bir adet görmek normal olarak kabul edilmektedir.

Adet Belirtileri Nelerdir?

 1. Baş ağrısı
 2. İştah artışı
 3. Huzursuzluk
 4. Mide bulantısı
 5. Uyku bozukluğu
 6. Yorgunluk, bitkinlik
 7. Sivilceler
 8. Terleme
 9. Sebepsiz yere sinirlilik durumu
 10. Meme uçlarının hassaslaşması
 11. Rahim bölgesinde baskı
 12. Kas ve eklem ağrıları

Adet Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Adet ile alakalı yaşanan normal olmayan belirtilerin bir kısmını aşağıda sıraladık. Eğer, bu durumlarla karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

Adet kanamalarının 7 günden uzun sürmesi

Ağrıların çok ama çok şiddetli olması (günlük hayatı etkileyecek türden)

Pet ya da tamponu 1-2 saat içinde değiştiriyorsanız

Normal adet kanamasında 8-12 çay kaşığı kan görülmektedir. Bundan fazlasını görüyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Adet ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

 1. Doğum kontrol hapı, yüzük veya spiral gibi doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanıyorsanız, adet döneminiz daha hafif geçer, bazı durumlarda ise her ay adet görmeyebilirsiniz. Bu gayet normal bir durum.
 2. Doğum kontrol hapıyla reglinizi ertelemenizde herhangi bir sakınca yok.
 3. Kanın parlak kırmızı renkte olmamasında herhangi bir problem yok. Koyu renkli kan, kirli kanın içeride biraz fazla beklediğine işaret etmektedir.
 4. Adet gecikmesinin en büyük nedeni hamilelik olsa da, kimi zaman stres, kilo değişiklikleri, diyet, egzersiz değişikliği veya sağlık durumundan dolayı da görülebilir.
 5. Kramplara neden olan prostaglandin adındaki maddenin üretimini durdurmak için, ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 6. Çok şiddetli ağrılarınız varsa doğum kontrol haplarını kullanabilirsiniz.
 7. Adet döngünüz her zaman düzensiz bir şekilde adet düzensizliği gerçekleşiyorsa, ileride hamilelik konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, bu yüzden hemen bir hekime başvurmalısınız ya da diğer bir önerimiz olan adet düzenleyici şifalı bitkiler adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.
 8. Bu dönemde koku oluşması gayet normaldir. Genital temizliğinize özen göstermeniz yeterli olacaktır.
 9. Her ne kadar hamilelik süresince adet görülmese de, her 3 kadından biri hamileliğin ilk aylarında kanamalarının olduğunu belirtmiştir.
 10. Genital bölgenizde ve meme uçlarınızda oluşan hassaslık gayet normaldir.
 11. Küçük pıhtıların görülmesi herhangi bir soruna işaret etmemektedir.
 12. 1-2 saatte bir pet ya da tampon değiştirmek zorunda kalıyorsanız mutlaka bir jinekoloğa görünmelisiniz. Ciddi bir problemin habercisi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kulak Çınlaması Nedir ve Nedenleri başlıklı makalemizde kulak, kulak çınlaması ve kulak çınlaması nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla