Acı badem yağının faydaları ve yararları çeşitlidir. Cilt bakımında da çok tercih edilen bir yağdır. Özellikle bayanların nemlendirici ve yüzündeki yağ oranını dengelemek için kullandıkları ekonomik bitkisel yağdır. Acı badem yağı protein, şeker ve amigdalin içermektedir. Acı badem yağının bir çok hastalığa faydası ve yararı bulunmaktadır.

Acı Badem Yağının Faydaları

Karın ağrılarında, mide bulantıların da kullanılabilir. Bronşit, boğaz ağrıları gibi hastalıklarda vücudun direnç sisteminin arttırarak, bu hastalığın mikroplarını kırar. Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Bedeni ve zihni yorgunluğu gidermektedir. Böbrek ve akciğer hastalıkları, rahatsızlıkları yaşayanlar acı badem yağını kullanabilir. Bakım olarak kullanmak isteyenler, cildi kuru ve çatlak olan ciltlerin üzerinde yumuşatıcı bir etki yaratır. Besleyici ve koruyucu etkisi vardır. Cilde sürülerek, emdirilerek kullanılır. Öksürük kesici ve kurt düşürücü yanı vardır.

Acı Badem Yağının Kullanım Şekli

Kullanım şekli: Günde iki defa bir çay bardağı ılık suya yada şeker parçası üzerine damlatılarak kullanılabilir. Hastalıklarda bu şekilde kullanmanız faydalı ve yararlı olacaktır. Cilt ve bakım olarak kullanmak isteyenler, yüzüne krem şeklinde yedirebilir. Acı badem yağı kremi olarak da, yetkili yerlerden temin edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Andız Otu Nedir, Faydaları ve Zararları başlıklı makalemizde andız otu, andız otu faydaları ve andız otu faydaları ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla