A vitamini kaynakları, hayvansal yiyeceklerde bulunur. İyi kaynakları; balıkyağı, tereyağı, süt yağı, karaciğer, deniz ürünleri, yumurta sarısıdır. Ette, yağsız süt ve peynirde azdır. Bitkisel yiyeceklerde; A vitaminin ön maddesi olan karo tenler bulunur. Karo tenler daha çok yeşil yapraklı sebzeler, sarı sebzeler ve sarı meyvelerde bulunur. (Havuç, ıspanak, lahana, yeşilbiber, marul, kayısı, şeftali, vb.) A vitamini eksikliği görevleri ve faydaları çoktur.

A Vitamini Kaynakları

A vitamininin özellikleri ve besinlerdeki gözlemleri; A vitamini suda erimediğinden, yıkama ve pişme sularına geçmez ve dolayısıyla bu yolla A vitamini kaybı olmaz. Normal pişirme sırasında A vitamini kaybı azdır. Yağda kızartma sırasında özellikle aynı yağın kullanılması durumunda kayıp artar. A vitamininde zengin yiyeceklerin özellikle balık yağının renkli şişelerde saklanması gerekir. Çünkü a vitamini ultraviyole ışınlarından etkilenir. Güneşte kurutulmuş sebze ve meyvelerden karo ten kaybı artar. Kurutma gölgede yapılırsa, vitamin kaybı azalır. Pastörize ve sterilize edilen süt ve süt ürünlerinde vitamin kaybı çok az olur. Yağları alınırsa A vitamini azalır ya da kalmaz.

Bir önceki yazımız olan Cinsel Gücü Artıran Gıdalar Nelerdir başlıklı makalemizde cinsel gücü artıran bitkiler nelerdir, cinsel gücü artıran gıdalar nelerdir ve cinsel gücü artıran meyveler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla