39. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Arada sırada hafif kasılmalar ortaya çıksa da bunlar rahim kasılmalarına neden olacak kadar güçlü değiller. Sim fizis bağları geriliyor ve kasık kemiğinizde ağrılara neden oluyor. Bebeğiniz tüm rahminizi kaplar. Karın boşluğunuzdaki bütün kan damarları, iç organları sıkıştırır. Hatta bütün organları sıkıştırır. Kaburga ve göğüs kemiğini itmesiyle yan ağrılara neden olur.

Kişiden kişiye göre ilk kasılmalar hissedilebilir. Bu kasılmaların sıklıkları doğumun geldiğinin habercisidir. Hala su gelmediyse kasılmaların beş dakika aralıklarla olmasını hiç beklemeden hastaneye gitmelisiniz. Ama su geldiyse yine hemen hastaneye gidin. Çünkü bebeğiniz ortamdan mikrop alabilir.

Bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin kilosu artıyor. Bu haftada bebeğinizin üzerini örten ince tüyler kaybolur. Bebeğinizin akciğer gelişimi doğuma hazırlanır ve artık bebeğin akciğer gelişimi doğuma hazırdır. Bebeğiniz rahim içerisinde çok fazla büyüdüğü için hareket edemeyecek şekilde sıkışır. Bu haftada bebeğinizin boyutu 48,6 cm yani 3kg olur. Bu önemli haftada bebeğiniz için çanta hazırlamalısınız. Ayrıca dinlenmenize dikkat edin. Kendinize zaman ayırmalısınız.

Zamanın gelmesini bekler iken bebeğinizin gelmesine dikkat edin. Bebeğiniz doğuma kadar hareketli olacaktır. Hareketlerinde fark edilebilir bir yavaşlama olduğunda bir sorun olduğunun işareti olabilir. Bu haftada duygusallığınız en üst düzeydedir. 39. Haftada on bir ile on beş arasında kilo alabilirsiniz. Bu haftada çok dikkat etmelisiniz. Kasılmalarınıza, bebeğinizin hareketlerine önem vermelisiniz. Bebeğiniz her an kapıda olabilir.

Bir önceki yazımız olan 38. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 38 hafta gebelik bebek kilosu, 38 hafta hamile ve 38 hafta hamile olanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla