34. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Hamileliğin son zamanlarına adımınızı attınız. Bu dönem sizler için bayağı zorlu geçebilir. Hamileliğinizin ilk haftasında yaşadığınız zorluklarını bir kez daha yaşayacaksınız. Doğuma yaklaştığınızda bebeğiniz artık büyümüş ve gelişmiş bir hale gelmiş durumdadır. Bundan dolayı artık aşağı doğru inen bebeğiniz mesanenize baskı yapabilmektedir. Büyüyen bebek mideye de baskı yaptığından dolayı çoğu annede mide reflüsü görülebilmektedir. Mide reflüsü mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasıdır.

Artık gittikçe hassaslaşan bedeninize çok daha dikkatli davranmalısınız. Mideniz için hafif yiyecekler ile beslenmeniz çok yararlı olacaktır. Sütyen giymeden yatmanız sizler için daha rahat bir uyku sağlayacaktır. Vücudunuza ağır gelecek işlerden kaçınmanız sizler için yararlı olacaktır.

Çocuğun gelişimi: Bebeğiniz bu dönemde plesantanın yaşlanmaya başlamasıyla hayatını sürdürmesini sağlayacak reflekslere sahip olmaya başlayacaktır. Hatta erken doğum durumunda emme kabiliyetini kazanmış olan bebek rahatlıkla beslenme durumuna sahip olabilecektir. Hassas yapısını koruyacak olan bebek artık enfeksiyona karşı bağışıklık sağlayacak bir yapıya bürünür. Bebeğinizin boyu 42,4 cm kilosu ise 1,7 kg olacaktır.

Hastane için artık çalışmalara başlamalısınız. Bu son zamanlarınızda hastaneye götüreceğiniz şeylerin listesini yapıp bir çanta içerisinde hazır bir şekilde bekletmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca gideceğiniz hastaneden önceden randevu almanız daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Bu haftalar hamileliğiniz için büyük önem arz etmektedir. Sizlerde bu haftada daha dikkatli davranarak bu zorlu haftayı çok daha rahat geçirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 33. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 33 hafta hamilelik bebek kilosu, 33 hafta hamilelik kaç ay ve 33 hafta hamilelikte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla