32. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Hamileliğinizin 32. Haftasında artık karnınız iyice şişer ve neredeyse patlayacak gibi hissedersiniz. Bu hislerin tamamı normaldir. Çünkü rahminizin hacmi bebeğinizin rahminize düşüşünden itibaren tam 500 kat artmıştır. Böylelikle özellikle uyumak için uygun pozisyon bulmak zorlaşır ve anne adayları için rahatsız zamanlar başlar. Karnınızın büyümesi giderek mesanenize baskı yapmaya başlar ve bu da sık sık tuvalete çıkma hissi artar.

Ayrıca bebeğiniz midenize, bağırsaklarınıza ve diyaframınıza da baskı yaptığından mide yanması çeşitli ağrılar hatta kan damarlarına yapılan basınç dolayısıyla baş ağrıları ve baş dönmeleri meydana gelebilir. Aynı zamanda bu dönemde “Braxton-Hicks kasılmaları” yani yalancı doğum sancıları da başlar. Bu kasılmalar doğuma hazırlık için adeta bir prova gibidir. Ancak genellikle anne adaylarını korkutan bu kasılmaların doğum sancıları ile ilgisi yoktur.

Tüm bu sıkıntılı durumları atlatmak için en iyi çare dinlenmektir. Ayrıca yakında son ultrason muayenesinde bebeğinizi göreceğinizin mutluluğunu düşünerek bu rahatsız durumları atlatabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi: Bu haftalarda bebeğinizin midesi her 40 dakikada bir dolar ve boşalır. Bu yolla bebeğinizin bağırsakları sütü sindirebilmek ve besinleri emmek için olgunlaşır. Bebeğiniz günün neredeyse tamamını uyuyarak geçirir.

El ve ayak tırnakları tamamen belirginleşir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin vücudundaki kırışıklıklar da azalmaya başlar. Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık 39,9 cm boyunda ve 1,3 kilo ağırlığındadır. Doğum sonrasında ihtiyaç duyacağınız çocuk bezi, mendil gibi ürünleri almaya başlamanız doğum sonrasında telaştan sizi kurtaracaktır.

Bir önceki yazımız olan 31. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 31 hafta gebelik kaç aylıktır, 31 hafta hamile ve 31 hafta hamile olanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla