3. Hafta Gebelik ve Hamilelik

 

Hamileliğin henüz belirti göstermediği bu zaman diliminde adet gecikmesi halinde bir an önce doktora gidip test yaptırmanızda yarar vardır. Vücudunuzda yaşayacağınız bazı belirtiler bunu kanıtlar nitelikte olacaktır. Vücutta hormonlar artık bebek için çalışmalara başlayacaktır. Hormonların baskısı ile artık vücudunuz yorgun ve bitkin bir hale gelebilirsiniz.

Bu dönemin en büyük belirtisi kesinlikle uykudur. Progesteron hormonunun sakinleştirici bir etkisinin olması bunun en büyük nedenidir. Progesteron arttıkça hiç tahmin etmediğiniz anlarda uyuyup kalabilirsiniz. Sabah bulantılarına yavaş yavaş hazırlık yapmalısınız. Sabahları midenizin bulanması 3. haftalardan baş göstermeye başlamaktadır. 5. ve 6. haftalarda ise bu bulantılar çok daha fazla artacaktır. Merak etmenize gerek yok. Kısa sürede bu belirtiler yok olur.

Bu dönemde sık sık tuvalete gitme isteği hissedebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise rahim bölgesinin hamileliğe hazırlık yapmasıdır. Genişleyen böbrekler ve kan alışverişi idrarınız olmasa bile size bu ihtiyacı hissettirebilir. Sipermin yumurta ile birleşmesi ile zigot oluşur. Yavaş yavaş bu döllenmiş yumurta büyüyecektir. Bu dönemde bebeğiniz sadece 0,5 mm boya sahiptir.

Hamilelik size pek çok konuda sorumluluk yükleyecektir. Bunlardan en önemlisi alkol ve sigaradır. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmanız gereklidir. Ayrıca kullandığınız ilaçlarda hamilelik durumunu kontrol etmelisiniz. Artık hamile bir bayan olarak zorlu bir döneme adım atıyorsunuz. Bu zorlu dönemden başarılı bir şekilde çıkmanız halinde sağlıklı bir bebek sahibi olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan 2. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 2 haftalık hamilelik gebelik testinde belli olurmu, 2 haftalık hamilelik gebelik testinde çıkarmı ve gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla