27. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Hamileliğin 27. haftasında kilo alımı diğer haftalara oranla daha hızlıdır. Bu yüzden kilo almamaya dikkat edin. Ayrıca sırt ağrısı, yorgunluk, mide rahatsızlığı, hazımsızlıkta üst noktalarda seyreder. Yürüyüş, yüzme, yoga gibi fiziksel aktivitelerle kilo alımı, sırt ağrısı gibi rahatsızlıkları minimum düzeye indirebilirsiniz ve rahatlayabilirsiniz. Bu zamanlarda bir yanınızın üstünde yatmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın ve doğum için hazırlık derslerine başlayabilirsiniz.

Böylece doğumda sizin nelerin beklediği hakkında ebeler hakkında güzel bilgiler alabilir ve doğum sırasında vücudunuzda ne gibi değişiklikler olacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ve ağrılarınızı hafifletmeye yaracak tavsiyeler alabilirsiniz. Bu zamanlarda özellikle bacak kaslarınız çok yorulmaya başlayacaktır. Bu yüzden baldır kaslarınızı hafifçe esnetmeye ve bol su içmeye özen gösterin.

  1. hafta da anne karnındaki çocuk gelişimi de devam ediyor. Düzenli aralıklarla sizle birlikte uyumaya ve uyanmaya devam ediyor. Göz kapakları artık kapalı değildir ve ışığa karşı duyarlı olmaya başlıyor. Kirpik ve kaşlar uzamaya devam eder ayrıca bu zamanlarda beyin ve akciğer de hızla gelişmeye devam eder.

Anne karnındaki 27 haftalık sağlıklı bir bebeğin boyu 34,6 cm kilosu 660 kg olmaktadır. Eğer çalışan bir anne iseniz bu zamanlarda çocuk bakımı hakkında düşünmeye başlamalısınız. Karar vermeden önce iyice düşünüp eşinizin ve çevreninde yardımına başvurabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 26. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 26 hafta hamilelik kaç aydır, 26 hafta hamilelik kaç aylık ve 26 hafta hamilelik kaç aylıktır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla