25. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Hamileliğinizin 25. haftasında karnınız günden güne büyüyor ve git gide kilo almaya başlıyorsunuz. Bu durumda yorgunluğunuz artıyor ve uyumak için rahat bir pozisyon bulmanız zor oluyor. Omurga sütunu karnınızın ağırlığını dengelemek için eğilecektir bu da sizde bel ağrısına neden olacaktır.

Doğum esnasında oluşacak olan kasılmalardan farklı kasılmalar yaşamanız da mümkün. Bunlar genellikle ağrısız ve düzensiz kasılmalar olacaktır. Bu kasılmaların süresi en fazla 60 saniye sürer. Karın kaslarını güçlendiren bu kasılmalar rahmin fiziksel reaksiyonları nedeniyle oluşmaktadır. Fakat kasılmalarınız ağrılıysa ve uzun sürüyorsa bunu mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Hamileliğinizin bu haftasında pelvik basınç da oldukça yaygındır.

Böbrek üstü bezi bebeğinizin doğum stresi ile baş etmesi için gerekli olan steroidi üretmeye başlar. Serebal korteks de hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. 25. haftada bebeğinizin omurilik yapıları şekil almaya başlar ve bebeğinizin akciğerlerindeki kan damarları oldukça gelişir. Ayrıca bebeğinizin burun delikleri açılmış olur.Bebeğinizin boyutu yaklaşık olarak 28, 9 cm olurken ağırlığı da 501 gr civarındadır.

Bebeğinizin ve kendi sağlığınız için yapmanız gerekenler; Düzenli olarak kegel egzersizleri yapmak ve pelvik taban kaslarını güçlendirmek. Bu egzersizler doğum sonrası oluşacak idrar kaybı sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır.

Bir önceki yazımız olan 24. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 24 hafta hamilelik kaç ay, 24 hafta hamilelik kaç aylık ve 24 hafta hamilelik kaç aylıktır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla