19. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Gebeliğinizin 21 ve 23 haftası arasındaki dönem olan 5 aya denk gelen dönemde bebeğinizle ikinci bir randevu gerçekleştirirsiniz. Doktorunuz bu dönemde morfoloji ultrason olarak adlandırılan bir ultrason için sizi davet edecektir. Bu ultrason sayesinde bebeğinizin başını, organlarını ve uzuvlarını ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz. Doktorunuz en çok bebeğinizin kalbini inceleyecektir.

Hamileliğinizin 19. Haftasında siz fiziksel aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ancak kendinizi çok yormayacak şekilde yapmanız gerekir. Özellikle gebeliğin ikinci trimesteri döneminden kadınlarda yoğun cinsel aktiviteler görülebilir. Bu bakımdan sorun yoktur. Bu haftada vücudunuzun bazı bölgelerinde yüz, boyun, koltuk altı gibi yerlerde koyu lekeler vardır.

Çocuğun gelişimi: Bebeğin göz kapakları hala kapalıdır. Fakat içeride hafif göz hareketleri başlamıştır. Parmak izleri oluşmuştur. Verniks maddesi sayesinde bebek 9 ay su içinde olsa da buruşma olmaz. Bebeğin beslenmesini sağlayan plesanta büyümeye devam eder. Eğer kız bebeğe sahipseniz onda yumurtalık hücreleri oluşmaya başlar. Bu dönemde çocuğun boyu yaklaşık olarak bir domates boyunu andıracak şekilde 13 cm ve ağırlığı 140 gr olmaktadır.

Hamileliğin en önemli evrelerinden olan bu dönemde çocukta her şey artık oluşmaya başlamıştır. Bu bakımdan çok dikkatli olmanız gerekir. Hatta doğuma hazırlanmak için doğum yapamaya hangi hastanede olacağına karar verdiyseniz orayı ziyaret edin. Bebek bakımı ve emzirme gibi anne adayları için hazırlanan derslere katılın. Bu hem bebeğiniz hem de sizin için iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 18. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 18 hafta hamilelik kaç aylıktır, 18 hafta hamilelikte ve 18. hafta hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla