17. Hafta Gebelik ve Hamilelik

 

Hamileliğinizin 17. haftasına bebeğinizi yavaş yavaş hissetmeye başlarsınız. Çünkü bebeğiniz hareket ederek kaslarını ısıtmaya başlar. Eğer bu ilk hamileliğiniz değilse bebeğinizi 20. haftadan itibaren de hissetmeye başlayabilirsiniz.

Hamileliğinizin bu döneminde başınız dönebilir, bulantılarınız olabilir ve ufak tefek bayılmalar geçirebilirsiniz. Özellikle düşük tansiyona sahipseniz bu durum daha sıkla görülür. Ayaklarınızı yukarı doğru kaldırıp uzanmak sizleri bir nebze rahatlatacaktır.

Bacaklarınızda sızlamalar oluşabilir. Bunun sebebi bebeğinizin siyatik sinirinizi sıkıştırması olabilir. Bu durumda çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterin. Dilerseniz gece yatarken ayaklarınızın altına yastık koyun bu sizi biraz rahatlatır. Doktorunuza bu şikâyetinizden bahsederseniz size bir takım önerileri olacaktır.

Bu şikâyetler tüm hamile bayanlar için geçerli değildir. Bazı hamileler bu ağrı ve sızıları yaşamadan doyasıya hamileliğin keyfini çıkarırlar. Ağırlık merkeziniz de 17. haftanızdan itibaren değişmeye başlıyor bu nedenle bir takım denge problemleri yaşamanız mümkün. Gözlerin aşırı kuruluğu da hamileliğin bu aşamasında şikâyetleriniz arasında olabilir.

Hamileliğinizin 17. haftasında bebeğinizin elleri ve parmakları gelişmeye başlar, eğer bebeğiniz kız olacaksa rahmi ve vajinası oluşmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin yağ depolanması artar ve hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Bu dönemde bebeğiniz yutkunmaya ve göz kırpmaya başlar. Dışarıda oluşan yüksek sesler bebeğinizin hareket etmesini sağlar. Bebeğinizin boyutu yaklaşık olarak 10, 1 cm civarında olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 16. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 16. hafta hamilelik, 16. hafta hamilelik belirtileri ve 16.hafta hamilelikte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla