16. Hafta Gebelik ve Hamilelik

Bu hafta bulantılarınız bitmiş olmalı. Yüz hatlarınız olduğundan yumuşak ve karnınız da belirgin ve şişik görünür. Bu dönemde özellikle kalça bölgenizde fazla kilolar fark edeceksiniz. Burnunuzda, mukozanızdaki bir şişik yüzünden küçük kanamalar olabilir. Bunun sebebi vücudunuzda artan kan akışıdır. Aynı zamanda buna ayak uydurabilmek için kalp atışlarınızda %20’lik bir artış olabilir. Ancak endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bu dönemde saç ve tırnaklarınız olduğundan daha hızlı uzamaya başlayacaktır. Ayrıca genişleyen rahminizin bağırsaklarınıza ve karnınıza yaptığı baskı sebebiyle hazımsızlık ve kabızlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar karşısında kendinizi kötü hissetmeyeceksiniz. Bunun sebebi ise bebeğinizin ufak tekmelerini hissetmeye başlama ihtimalinizin yüksek olmasıdır. Genellikle 16. ve 20. haftalar arası bu mısır patlaması hissi veren ufak tekmeler hissedilmeye başlar.

Bebeğinizin gelişimi artık bir ‘çocuk’ durumundadır. O artık yaklaşık 7,8 cm uzunluğunda. Nefes alış verişini halen amniyotik sıvı ile gerçekleştiriyor. Bu nefes alış verişi onun  ciğerlerinin gelişiminde yardımcı oluyor. Bu nefes antrenmanı şimdilik aralıklarla ve tek tek devam etmekte ancak gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde daha sık ve düzenli bir hal alacak. Bebeğinizin hareketleri daha düzenli ve güçlüdür.

Çünkü rahminiz ve aynı zamanda bebeğinizin hareket alanı daha da genişlemiştir. Bu da onun hareketlerini kolaylaştırmıştır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz artık rahminiz içinde kafasını dik tutabilmekte. Sizin yapmanız gereken tek şey sessiz ve huzurlu bir yerde ellerinizi karnınıza koyarak yaratmış olduğunuz küçük mucizenin hareketlerine kulak vermek olacaktır. Bu hem sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır hem de hamilelik dönemizin kalanında sizi motive edecektir.

 

Bir önceki yazımız olan 15. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 15 hafta hamile, 15 hafta hamilelik kilo ve 15 hafta hamilelikte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla