13. Hafta Gebelik ve Hamilelik

 

Hamileliğinizin 13. haftası düşük riskinin en düşük olduğu zamandır. Bu haftadan sonra kesin olarak bir bebek beklediğinizi tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Çünkü bu zaman, ilk trimesterinin son haftasıdır.

Bir sonraki hafta hamileliğin en hoş dönemi başlayacak çünkü 2. trimesterin dönemi başlıyor olacak. Mide bulantılarınızın bitmesiyle daha mutlu olacaksınız. Tatmin edici bir cinsel yaşam da bu dönemde beraberinde geliyor olacak. Göğüsleriniz bu dönemde kolostrum oluşturuyor. Mide yanması, kabızlık gibi sıkıntılar bu dönemde sizi korkutmasın; bu progesteron artışı sebebiyle olacaktır.

Bu döneminiz gerçek anlamda rahat geçecek. Hem mide bulantılarınız bitmiş olacak hem de vücudunuz eski enerjisini tekrar toplamış olacak. Bebeği doğuracağınız vakit uzak olsa da göğüsleriniz bebeğin ilk emeceği besini üretmeye başlayacak. Cinsel yaşamınıza da problemsiz bir şekilde devam edebileceksiniz.

Bebeğin gelişimi: 13. haftada bebeğin hastalığa dirençli olmasına yardım edecek beyaz kan hücreleri oluşur. Bununla birlikte yaşayacağı değişikliklerden bir kaçı; ses telleri oluşmaya başlayacak, ter bezleri gelişmeye başlayacak, damak altında dişler yer etmeye başlayacak, bebeğin boynu çok daha belirgin olacak, yüzü ise daha da belirginleşip tanınmaya başlar hale gelecek, kulakları da yerine oturmaya başlayacak.

Çocuğun boyutu: 5,4 cm

Ne yapmanız gerekiyor: Artık düşük yapma riskiniz çok ama çok düşük. Önemli bir problem olmadığı sürece bebeğiniz gelişecek ve siz de güzel haberi herkese verebilirsiniz.

Ayyu.net’ in tavsiyesi; Bu dönemde kendinizi mutlaka ödüllendirin. Zorlu bir süreçten geçtiniz ve şımartılmayı en çok hak eden kişi sizsiniz. Kendinize bir hediye verin, belki en sevdiğiniz tatlı ya da bir kutu çikolata…

Bir önceki yazımız olan 12. Hafta Gebelik ve Hamilelik başlıklı makalemizde 12 hafta hamilelik, 12 nci hafta hamilelik ve 12. hafta hamilelik bebek gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla