1 Yaşına Kadar Çocuklara İnek Sütü VermeyinYapılan araştırmalar sonucu inek sütünün son derece önemli eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Bu eksiklik çocuklarımız bir yaşına gelene kadar ihtiyaçları konusunda ortaya çıkar. 1 yaşını geçtikten sonra çocuklar için inek sütünün kullanılmasının hiçbir zarı bulunmamaktadır.

Özellikle anne sütünün içerik bakımından yanına yaklaşamayan inek sütünü doğrudan çocuklarınıza vermeniz onun demir gibi önemli maddeleri almasını engelleyecektir. Bu sebepten verebildiğiniz kadar uzun süre anne sütü ile beslenmesini sağlayarak daha sonradan devam mamalarına geçiş yapabilirsiniz.

İçerik bakımından anne sütünde bulunan besinlerle zenginleştirilen devam mamalarının inek sütünden çok daha faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sebepten bu mamaların düzenli olarak bebeklere verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Devam mamaları inek sütüne oranla, çinko, iyot, demir, d vitamini gibi hayati ihtiyaçlara göre daha zenginleştirilmiştir. Bu sebepten düzenli olarak onları devam maması ile beslemeye gayret etmeniz gerekmektedir.

Bu gerçeklere bağlı olarak bebeklerinizin sağlığını göz önünde bulundurmalı ve onları devam mamaları ile beslemelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kolik Bebek başlıklı makalemizde kolik bebek, kolik bebek ağlaması ve kolik bebek belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla